Ankieta uczestnika obozu informatycznego
Witam,
Ta ankieta ma na celu lepsze przygotowanie materiałów na obóz naukowy 15Pomorzanka02. Dla każdego tematu zaznacz odpowiedź, która najlepiej określa Twój stan wiedzy w tym temacie.
ZACZNIJ NOWY ROK W OLIMPIJSKIM STYLU!
ZACZNIJ NOWY ROK W OLIMPIJSKIM STYLU! |
Więcej informacji na https://zadania.oig.edu.pl/ Dobra wiadomość na Nowy Rok! I etap zawodów indywidualnych IX Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów został przedłużony do 7 stycznia 2015 roku. Wciąż masz szansę wziąć udział w rozgrywkach i zyskać:
Zapraszamy! |
Hasła dostępu
Hasła dostępu do zadań I rudna I etap IX OIG
hasło do pdf-ów: h85rb9Qvfp6q
hasło do rar-a: IXOig321Ruszamy!
Harmonogram Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów w roku szkolnym 2014/2015
I etap:
Zawody indywidualne: 17.11 – 07.01.2015 do godz. 23:59
test:
I termin 03.12.2014 godz. 8:00-9:15
II termin 08.12.2014 – 07.01.2015 do godz. 23:59
I etap:
Zawody drużynowe:
I runda 17.12. 2014 godz. 08:00-10:15
II runda 10.01.2015 r. od g.16:00-18:15
II etap:
14.03.2015
III etap:
22 – 24.05.2014
Konferencja podsumowująca projekt Akademia Programowania
Ponad 2000 uczniów przeszkolonych w ramach Akademii Programowania, 3000 uczestników stacjonarnych warsztatów Godziny Kodowania i 6500 odbiorców szkoleń internetowych – to tylko niektóre z liczb obrazujących skalę dwóch projektów zachęcających młodzież do nauki programowania, prowadzonych równolegle przez Stowarzyszenie Talent oraz firmę Microsoft. O bilansie obu inicjatyw oraz roli programowania w procesie edukacji szkolnej podczas konferencji „Programowanie kompetencją przyszłości” dyskutowali dziś przedstawiciele środowisk rządowych, nauki, trzeciego sektora i biznesu.
„Według amerykańskich analiz do 2022 roku najbardziej poszukiwanymi specjalistami na rynku będą osoby z umiejętnościami inżynieryjno-informatycznymi. Również na polskim podwórku sektor ICT ma coraz większe znaczenie – już dziś zapewnia on ponad 3% PKB, czyli tyle samo co rolnictwo i więcej niż górnictwo. Te oraz wiele innych danych potwierdzają wyraźnie, że nasza przyszłość jest nierozerwalnie związana z kompetencjami cyfrowymi”
– powiedział Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, inaugurując spotkanie w siedzibie Microsoft.
Podczas konferencji „Programowanie kompetencją przyszłości” odbyła się dyskusja, w której swoją perspektywę m.in. na rozwój umiejętności tworzenia algorytmów zaprezentowali przedstawiciele administracji publicznej, nauki, organizacji pozarządowych oraz biznesu.
„Z początkiem grudnia Komisja Europejska zaakceptowała nasz program operacyjny <<Cyfrowa Polska>>, którego jednym z filarów jest cyfrowa aktywizacja społeczeństwa. Chcemy nie tylko rozwijać e-umiejętności Polaków, ale także nauczyć ich myślenia pozwalającego na praktycznym wykorzystaniu tych kompetencji” – mówi Tomasz Napiórkowski, naczelnik Wydziału Wsparcia Inicjatyw Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. „Chcemy wykorzystać ogromny potencjał organizacji pozarządowych, aktywnie działających na polu rozwijania kompetencji cyfrowych. Liczymy, że inicjatywy takie jak Akademia Programowania pozwolą w przyszłości na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnych na te cele środków finansowych”
– dodaje Napiórkowski.
Projekt Akademia Programowania to przedsięwzięcie, którego celem jest rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród młodzieży oraz merytoryczne i technologiczne wsparcie kadry nauczającej programowania. Przy zaangażowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji udało się przeszkolić 40 nauczycieli, utworzyć 32 Strefy Programowania w 32 szkołach, a przede wszystkim zachęcić do kodowania ponad 2000 uczniów, na różnym poziomie zaawansowania.
W ramach projektu powstał czteroodcinkowy film z udziałem przedstawicieli ze świata nauki i biznesu, promujący naukę programowania wśród młodzieży. Premiera produkcji miała miejsce na konferencji. Materiał jest już dostępny w Internecie
i będzie szeroko promowany przede wszystkim wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ich nauczycieli oraz rodziców.
„Akademia Programowania to nie pierwszy projekt, w ramach którego zarażamy młodzież pasją do programowania. Doświadczenie zdobyte dzięki zrealizowanym już inicjatywom <<Programowanie na start!>> czy <<Talent, technologia, tolerancja>> pozwala nam na coraz skuteczniejsze docieranie do młodych ludzi zainteresowanych językiem algorytmów”
– powiedział Ryszard Szubartowski, prezes Stowarzyszenia Talent. „W początkowej fazie Akademii Programowania założyliśmy sobie przeszkolenie 320 uczniów – ku naszemu zaskoczeniu do projektu przystąpiło aż 2000 młodych osób. To m.in. zasługa nauczycieli, którzy zauważają potrzebę zaznajamiania młodzieży z podstawami programowania” – dodaje Szubartowski.
Zainteresowanie uczniów tematyką kodowania potwierdzają również wyniki akcji prowadzonej równolegle przez firmę Microsoft – Godziny Kodowania. Do globalnej inicjatywy, w której bierze udział młodzież z ponad 180 krajów, w tym roku dołączyła również Polska. Tylko przez dwa dni w stacjonarnych szkoleniach z programowania wzięło udział 3000 uczniów, zaś 6500 uczestniczyło w warsztatach online.
„Młodzi ludzie zmagają się obecnie z poważnymi trudnościami w wejściu na rynek pracy. Nie jest to problem lokalny, ale globalna tendencja – według wyliczeń Międzynarodowej Organizacji Pracy w 2013 bez pracy pozostawało 75,4 mln młodych osób. Z drugiej strony sektor ICT wciąż cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników. Angażując się w Godzinę Kodowania, chcemy pokazać młodzieży, że informatyka, a w szczególności programowanie, może być naprawdę łatwe, a co najważniejsze umożliwia zdobycie kompetencji, które będą wymagane w przyszłej pracy. W 2023 roku 77% stanowisk na rynku pracy będzie wymagało sprawnego posługiwania się nowymi technologiami. To wzrost o ponad połowę w stosunku do obecnego zapotrzebowania.” – powiedział Rafał Albin, dyrektor działu nowych technologii w polskim oddziale Microsoft.
Jak pokazują badania U.S. Department of Labor z 2013 r., 65% osób obecnie studiujących zostanie zatrudnionych na stanowiskach jeszcze nieistniejących. Z kolei 61% prezesów firm wierzy, że wydatki spółek na technologię będą się zwiększać, a większość inwestorów przewiduje wzrost inwestycji w IT dla biznesu (73% badanych), dla konsumenta (58%) i opieki zdrowotnej (57%)*.
Dodatkowe informacje o inicjatywach są dostępne na portalu Akademii Programowania oraz na stronie akcji Godzina Kodowania.
Filmy obejrzeć można na kanale Stowarzyszenia na Youtube
* Badania na grupie 300 CEO, National Venture Capital Association i Dow Jones, grudzień 2013.
Wydłużenie terminu – I etap zawodów indywidualnych OIG
Na prośbę początkujących uczestników, decyzją Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów informujemy, że I etap zawodów indywidualnych IX OIG (rozwiązywanie zadań i test wiedzy) zostaje przedłużony do dnia 7 stycznia 2015 roku.
Jednocześnie, w poniedziałek 15 grudnia 2014 r. na platformie https://zadania.oig.edu.pl/ dodane zostaną dwa zadania do rozwiązania w ramach I etapu zawodów indywidualnych.
Komitet Główny
Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów
Godzina Kodowania
Szanowni Państwo,
chcielibyśmy serdecznie zaprosić Ciebie do wzięcia udziału w „Godzinie Kodowania”. Jest to międzynarodowa akcja organizowana przez fundację Code.org. Celem „Godziny Kodowania” jest zachęcenia dzieci i dorosłych do spędzenia co najmniej jednej godziny w tygodniu od 8 do 14 grudnia tego roku na nauce kodowania. To podróż do wiedzy o tym, czym jest prawdziwa informatyka, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. W ubiegłym roku 15 milionów młodszych i starszych adeptów kodowania, w tym mnóstwo dziewczynek, wzięło udział w tej imprezie. W tym roku rekord może zostać pobity. Podczas Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week, 8-14 grudnia) miliony osób z całego świata przyłączą się do akcji. W „Godzinie Kodowania” można brać udział będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Wystarczy jedynie godzina i dostęp do Internetu.
Jeden z naszych Partnerów Strategicznych w dziedzinie EDUKACJA – Fundacja Edukacja Przyszłości – wspierająca polski system edukacyjny poprzez udostępnienie nowoczesnej i bezpłatnej platformy edukacyjnej – polskiej wersji Khan Academy – dzieciom, młodzieży, studentom oraz osobom dorosłym, przygotowała specjalny zestaw „Godzin Kodowania” pomyślanych jako inspiracja dla tych, którzy z kodowaniem nie mieli do tej pory do czynienia.
W tym roku w ofercie znalazły się:
Godzina stron internetowych – nauczysz się jak tworzyć własne strony internetowe wykorzystując podstawy HTML i CSS:
Godzina rysowania – nauczysz się się podstaw JavaScript, jednego z popularnych języków programowania. Dowiesz się jak kodować rysunki, a uwieńczeniem nauki będzie projekt „Narysuj-dzikie-zwierzę”:
Godzina baz danych – nauczysz się podstaw SQL i będziesz tworzyć własne bazy danych:
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną oraz do wzięcia udziału w akcji „Godzina Kodowania”.