Gdynia: Zaprojektowali swój sukces!

„Są młodzi, zdolni i cały czas chcą się rozwijać. Najlepsi młodzi adepci informatyki z całej Polski spotkali się w sobotę 7 lutego, na rozdaniu nagród w konkursie Gdynia Informatics Cup 2008/2009” – relacja Patryka Szczerby   Przed rozdaniem dyplomów i wartościowych nagród rzeczowych trzydziestka uczestników, wyłoniona spośród ponad 450 osób z całej Polski, zmierzyła się w rozgrywce finałowej. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie urodzeni w latach 1992-1995.

Ona jedna, ich wielu

– Informatyką zainteresowałem się przypadkiem dwa lata temu, a tak naprawdę dopiero w zeszłym roku zdecydowałem się mocniej „przysiąść” przy tym przedmiocie – mówił Stanisław Barzowski, zdobywca aż czterech medali w różnych kategoriach.

Ciekawostką jest fakt, ze w finałowej rozgrywce znalazła się tylko jedna dziewczyna. – Moje koleżanki nie garną się do startowania w konkursach informatycznych. Sama polubiłam ten przedmiot dzięki mojemu tacie, który jest elektronikiem – tłumaczyła Jadwiga Słowik. Mimo dużej konkurencji, nie ominęła jej nagroda rzeczowa oraz medal.

Najlepsi wychodzili z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego z wysokiej klasy sprzętem elektronicznym, min. nowymi laptopami i drukarkami. W finałowym turnieju uczestniczyli nie tylko Gdynianie, ale także uczniowie z miast z całej Polski, m.in. Bydgoszczy, Wrocławia i Szczecina.

Na razie Polska, wkrótce świat

Istnieje szansa, że już niebawem do Gdyni będą zjeżdżali młodzi amatorzy informatyki z całego świata. – W przyszłych edycjach mamy w planach zaproszenie uczniów z innych krajów. Dzięki temu Polacy będą mogli zmierzyć się z rówieśnikami z całej Europy – wyjaśniał prezes Stowarzyszenia Talent Ryszard Szubartowski.

W zmaganiach finałowych wzięło udział trzydzieścioro uczniów z całej Polski. Jak podkreślał Bartosz Szreder, autor zadań przeznaczonych na konkurs, w osobach biorących udział w zawodach drzemie duży potencjał. – Jeśli skupią się na jednej rzeczy, w tym wypadku informatyce, to myślę, że są dobrym materiałem na przyszłych informatyków – zaznaczał Bartosz Szreder, student informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, dodając, że z przygotowanymi pytaniami radzą sobie bardzo dobrze.

Informatyczne obozy przetrwania

I Ogólnopolskie Indywidualne i Drużynowe Zawody w Programowaniu Gdynia Informatics Cup 2008/2009 zostały zorganizowane przez miasto Gdynia, firmę ProgMan Software oraz Stowarzyszenie Talent. – Gdynia Informatics Cup to pierwsza edycja zawodów, którą zamierzamy kontynuować w przyszłości. Działalność naszego stowarzyszenia nie ogranicza się jednak do tej imprezy. Staramy się jak najmocniej wspierać pasjonatów informatyki w każdej postaci – zaznaczał Filip Wolski, wiceprezes Stowarzyszenia Talent.

Kolejna edycja Gdynia Informatics Cup już za rok. – Ta impreza ma wypełnić lukę, która powstała w szkołach w zakresie nauki informatyki. Młodsi uczniowie powinni wykorzystać takie konkursy jak ten, by w przyszłości mogli wystartować bogatsi o doświadczenia w olimpiadach dla starszych uczniów liceów i gimnazjów – mówił Ryszard Szubartowski.

Patryk Szczerba www.mmtrojmiasto.pl

zob. też galerię zdjęć Autora: http://www.mmtrojmiasto.pl

PS: Wkrótce pełna lista laureatów I edycji GIC.