Konferencja podsumowująca projekt

10 grudnia 2015 roku w godzinach od 9:30 do 15:00 w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Talent:
„Nauka programowania w Polsce WYZWANIA – POMYSŁY – PERSPEKTYWY – DOŚWIADCZENIA”
stanowiąca podsumowanie projektu „Ogólnopolska Akademia Programowania” realizowanego na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Głównym celem spotkania jest dyskusja środowisk informatycznych nad perspektywami rozwoju nauk informatycznych w Polsce oraz skutecznymi metodami dydaktycznymi , które pomogą zwiększyć osiągnięcia w tej dziedzinie na wszystkich poziomach kształcenia.

W ramach spotkania odbędą się cztery panele dyskusyjne:

W panelu pierwszym „WYZWANIA – Nauczyciele wspierają nauczycieli” przedstawiony zostanie schemat współpracy nauczycieli z całego kraju, zaangażowanych w rozwijanie kompetencji informacyjno-komunikacyjnych uczniów na wszystkich poziomach edukacji – od kształcenia podstawowego po wyższe. Nauczyciele współpracujący ze Stowarzyszeniem Talent podzielą się swoim doświadczeniem, jakie zdobyli współtworząc projekt Ogólnopolskiej Akademii Programowania. Refleksji poddane będzie także zagadnienie współczesnej dydaktyki przedmiotów informatycznych, opartej na konieczności łączenia wiedzy, umiejętności przekazu z gotowością do podnoszenia kwalifikacji oraz do współpracy między nauczycielami.

W panelu drugim „POMYSŁY – młodzież uczy młodzież” wezmą udział instruktorzy wraz z opiekunami, którzy prowadzili zajęcia w ramach Ogólnopolskiej Akademii Programowania. Tematem dyskusji będzie metoda kształcenia, w której w rolę nauczyciela wciela się instruktor-uczeń, posiadający ugruntowaną wiedzę oraz wystarczające umiejętności interpersonalne, umożliwiające mu prowadzenie zajęć dla rówieśników posiadających mniej zaawansowane kompetencje. W ramach panelu młodzież opowie o swoich doświadczeniach z prowadzenia zajęć i wspólnie ze swoimi nauczycielami zastanowi się nad atutami tego rodzaju metody nauczania.

W panelu trzecim „PERSPEKTYWY – co dalej” do dyskusji zaproszeni zostaną przedstawiciele uczelni wyższych oraz Ministerstw. Poddana refleksji zostanie ogólna kondycja edukacji przedmiotów informatycznych w Polsce.

Dyskutanci zaprezentują również własne wizje i perspektywy mogące wpłynąć na rozwój branży technologicznej w przyszłości. Celem panelu będzie wspólne zastanowienie się nad rozwojem idei zaproponowanych w projekcie Ogólnopolska Akademia Programowania.

Do dyskusji w ramach panelu czwartego „DOŚWIADCZENIA – w stronę integracji” zostaną zaproszeni przedstawiciele organizacji pozarządowych, które w ramach zadania publicznego: „Nowatorskie inicjatywy na rzecz rozwoju umiejętności programowania oraz budowania kapitału społecznego z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych” realizowały projekty zwiększające kompetencje cyfrowe różnych grup społecznych. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk i poglądów pozwoli również określić współczesną rolę organizacji pozarządowych w rozwoju edukacji programistycznej i kształceniu przyszłych specjalistów branży technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W trakcie konferencji zostaną wręczone nagrody dla najlepszych uczestników projektu, konkursów regionalnych i ogólnopolskich, organizowanych w ramach Ogólnopolskiej Akademii Programowania.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych rozwojem edukacji programistycznej w Polsce!

Zaproszenie na konferencję

Program konferencji